Karadeniz Uluslararası Bilimsel Dergi

Karadeniz Uluslararası Bilimsel Dergi; 2009 yılından bugüne, üç ayda bir basılı ve elektronik olarak yayınlanan, uluslararası hakemli bir dergidir. Dergi, her yıl Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere yılda dört sayı çıkarmaktadır.

Dergi Türkçe, İngilizce veya Rusça dilinde yazılmış çalışmaları kabul etmektedir.

Karadeniz Uluslararası Bilimsel Dergi açık-erişimli (open access) bir dergidir ve tüm makaleleri web sitesi üzerinden ücretsiz olarak indirilebilir.

TAŞNAK KOMİTESİ’NİN ANADOLU’DA ÖRGÜTLENİŞİNE DAİR BİR RAPOR

Orhan KOLOĞLU

Mehmet OKUR

Taşnak Komitesi, Rusya’da Çar’m uyguladığı baskılar sonucu dağılmış olan Ermenileri ve bunların kurduğu örgütlerden “Genç Ermenistan”, Van’da kurulan Ermeni Cemiyeti-Armenaganlar ve Hmçak’ı birleştirmek amacıyla 1890 yılında Tiflis’te kurulmuştur. Christopher Mikelian, Stepan Zarian ve Simon Zavarian adlı kişilerin öncülüğünde kurulan bu komiteye, farklı cemiyetleri bir araya getirmesinden dolayı olsa gerek federasyon anlamına gelen “Taşnaksutyun” adı verilmiştir. Kendilerini sosyalist demokrat olarak da tanımlayan Taşnaklann amacı OsmanlI’nın Doğu Anadolu vilayetlerini ondan koparıp kuracakları Ermeni Devleti’ne katmaktı. Başta İstanbul olmak üzere Osmanlı Devleti’nin çeşitli şehirlerinde terör eylemlerinde bulunan Taşnak Komitesi, bir yandan da II. Entemasyonal’e üye olarak Avrupa kamuoyunun desteğini almaya çalıştı. Tarafimızca hazırlanan bu makalede Brüksel’deki Sosyalist Enternasyonal Arşivi’nde bulunan ve Ermeni Taşnak Partisi’nin “Kopenhag Sosyalist Enternasyonal Kongresi’ ne sunduğu, Türkiye’deki örgütlenişi ve eylemlerini konu alan rapor üzerinde durulmaktadır. Özellikle Van, Bitlis ve Muş’taki Ermeni köylülerini gruplar halinde örgütlemeleri ve silahlandırmaları dikkat çekmektedir.

Anahtar Kelimeler: Taşnak Komitesi, Hınçak Komitesi, Osmanlı, Ermeni, Çete

Please publish modules in offcanvas position.


Creative Commons Lisansı