Karadeniz Uluslararası Bilimsel Dergi

Karadeniz Uluslararası Bilimsel Dergi; 2009 yılından bugüne, üç ayda bir basılı ve elektronik olarak yayınlanan, uluslararası hakemli bir dergidir. Dergi, her yıl Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere yılda dört sayı çıkarmaktadır.

Dergi Türkçe, İngilizce veya Rusça dilinde yazılmış çalışmaları kabul etmektedir.

Karadeniz Uluslararası Bilimsel Dergi açık-erişimli (open access) bir dergidir ve tüm makaleleri web sitesi üzerinden ücretsiz olarak indirilebilir.

TARİHİN SINIRLARI

Ergin AYAN

Günümüzde tarihin sonu kavramını ortaya atıp, bu konuda eserler verenler karşısında biz de tarihin sınırları ile ilgili bu yazıyı kaleme almaya karar verdik. Bu çalışmada tarih öncesi ile tarih sonrası devirler arasındaki çok uzun süreç esas alınarak doğa ve tarih ayrımı üzerinde durulmuştur. Diğer taraftan kalıtım ve gelenek kavramları irdelenerek bu konuda muhtelif filozofların görüşlerine yer verilmiştir. Tarih ve evren hakkındaki yaklaşımlar, ilahiyat anlayışlarından pozitivizme kadar yorumlanmaya çalışılmıştır. Bilimler içerisinde tarihin temel prensipleri açıklanırken muhtelif tarih tanımlarına yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler: Doğa, tarih, kalıtım, gelenek, Hegel

Please publish modules in offcanvas position.


Creative Commons Lisansı